Obklad se lepí stavebními flexibilními lepidly určenými pro lepení velkoformátových obkladů a dlažeb. V naší nabídce máme pro lepení obkladů tloušťky 1-2 cm lepidlo QM RKS, které lze použít i pro silnější kámen. Lepidlo obsahuje TRAS proti  vzniku výkvětů na kameni. Pro lepení mramorů je určeno speciální lepidlo QM MK 900. Všechny uvedená lepidla lze použít v exteriéru i interiéru.

Před lepením je nutno odstranit z plochy všechny nepevné a drolící se části, zejména u starších objektů. Poté se provede hloubková penetrace obkládaného povrchu. Pokud lepíte na cetris nebo OSB desky, použijte přechodový můstek, například QM Hagalit QB. Obkladový kámen očistíme od zbytků hlíny, povrchových nečistot apod. Pokud obkládáme větší plochu, odebíráme kámen z více palet najednou, aby se promíchaly barevné šarže z jednotlivých palet.

video: Náš kámen v Receptáři - obklad

Lepení nepravidelných kamenů začínáme odspodu a pomocí dřevěných klínků nebo kousků polystyrénu si zajistíme, aby čerstvě přilepený obklad nesjížděl svou vahou dolů. Velikostí klínků vytvoříme požadovanou velikost spáry. Po zaschnutí lepidla spárujeme. Nečistoty od lepení odstraníme maltočističem a povrch kamene ošetříme impregnací /viz. doplňkový sortiment/. Lepení formátovaných kamenů a dlaždic začínáme obvykle v základní rovině cca 1,2 - 1,5 m od podlahy. Výšku a vodorovnost základní roviny zaměříme nivelačním přístrojem nebo hadicovou vodováhou. Při volbě základní výšky zohledníme velikost dlaždic, aby v nejnižším bodě podlahy byla základní výška násobkem rozměru dlaždice se započtením rozměrů spár. Například u dlažby 40x40 cm a spáře 5 mm si zvolíme základní výšku 1,21 m, protože 3 ks dlaždic 40 cm nad sebou jsou 1,2 m a 2 spáry 5 mm jsou 0,01 m tj. celkem 1,21 m.

Založíme si základní řadu dlaždic do roviny, aby horní hrana dlaždic lícovala se základní rovinou. Pak už pouze obkládáme směrem dolů, spáru si pomáháme udržovat pomocí spárovacích křížků a klínků. Dlaždice u podlahy si upravíme na dolní straně diamantovým kotoučem nebo řezačkou na kámen na požadovaný rozměr. Pak dokončíme horní stranu plochy nad základní rovinou do požadované výšky. Zaspárujeme, očistíme maltočističem, ošetříme impregnací. Tímto postupem dodržíme pěkný vzhled plochy s čistým detailem ukončení u podlahy. Až po ukončení obkladání začínáme s dlážděním!!! Výjimkou jsou soklové lišty, které se lepí až po zadláždění.

Natažení lepidla na zeď:

Nanesení lepidla na stěnu

Lepidlo na kámen:
Nanesení lepidla na kámen

Usazení kamene:

Usazení kamene

Zajištění proti skluzu dřevěnými klínky: 

Klínky proti skluzu

Zajištění proti skluzu polystyrénem:

místo klínků polystyren

Ruční spárování:

Ruční spárování

Strojní spárování: 

Strojní spárování 

Když se dílo (ne)podaří: 

Nepovedené spárování